Ekonomi

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Investing.com – Borsa İstanbul güne olumlu bir görünümle başladı. BİST 100Endeks açılışta %7,29 artışla 5.311 puana yükseldi.

BIST 100 dünkü süreçlerde %9,88’lik fiyat artışıyla son yılların en yüksek günlük kârını kaydederken, bugün alımların devam ettiği görülüyor. Açılıştaki sert yükselişin ardından bir miktar gerileme gözlenirken, endeks 5.200 puan bandında hareket ediyordu.

Borsa İstanbul’da ana şubelerin ortasında Sanayi, günde %7, hizmetVe finansortalama %5,5 artışla başladı. petrokimya, maden ürünleri, toplu taşımaVe bankalarYükselişte lider kesimler vardı. Sigorta, turizmVe sporÖte yandan açılışta yatay kalan bölümler de oldu.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında OYAKÇ, sasa, TUPRSVe BENİM BUC’UM tavan fiyatına ulaşan hisseleri en çok yükselen hisselerin başında yer aldı. diğer taraftan TURSG, KERVT, KZBGYVe TUKAŞ, açılışta hafifçe hareket etti.

Dış piyasalardaki son durumla karşılaştırıldığında Asya endeksleri karışık bir görünüm sergiledi. Sabah saatlerinde Çin endekslerinde satıcılı endeksler görülürken, Asya’nın geri kalanı olumlu bir görünüme sahip. Bu endeksler arasında Güney Kore’nin KOSPI endeksi %2’ye yakın değer artışıyla öne çıktı. Çin Şanghay ve SZSE Bileşen endeksleri %1 düştü.

ABD ve Avrupa endeksleri dün günü yükselişle kapattı. ABD endeksleri arasında Nasdak, günde %0,92, S&P 500%0,28 ve Dow Jones %0,11 kazançla kapattı. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri günün ilk saatlerinde alıcılı hareket ediyor.

Author: Günay Caymaz

kuluncakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu