Ekonomi

Cengiz Holding, Adıyaman’da prefabrik şehir kuruyor

Cengiz Holding, Adıyaman’da 1.250 kişilik prefabrik şehir inşaatına başlarken, Kahramanmaraş’ta ilk kez 6 Şubat sabahı meydana gelen ve 10 ili olumsuz etkileyen deprem nedeniyle yardım çalışmaları aralıksız devam etti. Mart ayının ikinci yarısında tamamlanması planlanan kentte 100 adet konteyner ve 120 adet prefabrik yapı, sosyalleşme alanları, çocuk oyun alanları ve kafeterya bulunacak.

YERLEŞTİRME GELECEK HAFTA BAŞLIYOR

Adıyaman’da 40 bin metrekare alan üzerine kurulan prefabrik şehir, büyüklükleri 21 metrekare ile 36 metrekare arasında değişen yapılardan oluşacak. 1+1 daire şeklinde tasarlanan binalar banyo, tuvalet ve mutfağın da içinde bulunduğu ihtiyaca cevap verecek. Önümüzdeki hafta itibari ile afetzedelerin adım adım yerleşmeye başlayacağı binalar Mart ayının ikinci yarısında tamamlanacak.

İLK GÜNDEN İTİBAREN SAHADA

Grup şirketleri Eti Bakır, Eti Alüminyum, Cengiz Power, Cengiz İnşaat ve iştirakleri Kalehan Power, İGA, Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ), Çamlıbel Elektrik Dağıtım (ÇEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım (AEDAŞ) ve Meram Elektrik Dağıtım (MEDAŞ) Cengiz Holding Maden işletmelerinde kurulduğu günden bu yana uzman ekipleri ve iş makineleriyle arama kurtarma çalışmalarının temeli olan , AFAD’ın duyurduğu ihtiyaç malzemelerini içeren 90 TIR’ı deprem bölgesine ulaştırdı. Depremin ilk haftasından itibaren Gaziantep, Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş’ta kurulan 5 bin kişilik yemek çadırlarında her gün toplam 20 bin kişiye sıcak yemek ikramı yapan şirket, İslahiye ve Hatay’a da 2 ekmek fabrikası sağladı. AFAD ve AHBAP’a toplam 3 milyar lira nakdi destek veren Cengiz Holding, makine alımı yaparak kurmaya başladığı çadırlarla süreksiz barınma ihtiyacına çözüm bulmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu