Haber

Kremlin: Rusya’nın güvenlik garantisi olmadan tahıl sevkiyatı riskli olur

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da günlük basın toplantısında gazetecilerin Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin sorularını yanıtladı. Peskov, Rusya’nın güvenlik garantisi olmadan tahıl sevkiyatına devam etmenin “riskli” olacağını savundu.

Reuters’in haberine göre bir gazeteci Peskov’a Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Türkiye ile tahıl koridoru anlaşmasını Rusya olmadan sürdürebileceklerine dair açıklamasını sordu. Peskov, Rusya’nın güvenlik garantisi olmadan Karadeniz limanlarından tahıl nakliyesinin “riskler taşıyacağını” savundu. ABD’nin Rusya’nın kararına yönelik eleştirilerini reddeden Peskov, Rusya’nın Afrika ülkeleriyle temas halinde olduğunu ve “yoksul ülkelere tahıl sevkiyatına devam edeceğini” söyledi.

“UKRAYNA’NIN KORİDORU ASKERİ AMAÇLAR İÇİN KULLANDIĞINA İNANIYORUZ”

Tahıl koridoru anlaşmasından ‘en fakir Afrika ülkelerinin herkesten daha az yararlandığını’ iddia eden Peskov, ‘Rus ordusu Ukrayna’nın tahıl koridorunu askeri amaçlarla kullandığına inanıyor’ dedi. Avrupa Birliği’nin (AB) anlaşmaya yaklaşımını eleştiren Peskov, anlaşmaya aracılık ettiği için Birleşmiş Milletler’e (BM) teşekkür etti.

RUSYA’NIN ÇEKİLMESİ, ANLAŞMA 17 TEMMUZ GECESİ SONA ERDİ

Kremlin, bir daha uzatılmaması halinde dün gece itibarıyla süresi dolacak olan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durumuna ilişkin dün sabah açıklama yaptı. Kremlin, dün prestijiyle anlaşmanın sona erdiğini, Rusya’yı etkileyen şartların sağlanması durumunda tahıl koridoru anlaşmasına geri döneceklerini açıkladı.

Reuters haber ajansının haberine göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması bugün sona ermiştir. Rusya’yı etkileyen şartlar yerine getirilirse Rusya derhal anlaşmaya geri dönecektir.” Anlaşmanın Rusya’yı ilgilendiren kısımlarının yerine getirilmediğini ve dolayısıyla feshedildiğini öne süren Kremlin, “Anlaşma şimdilik askıya alındı” açıklaması yaptı.

ERDOĞAN: PUTİN’İ AĞUSTOS’TAN ÖNCE GÖREBİLİRİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın bu açıklamasının ardından Körfez ülkelerine yaptığı ziyaret öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında anlaşmanın durumuna değindi. Tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin Kremlin’in açıklamasına değinen Erdoğan, “Bugün yapılan açıklamaya rağmen Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devam etmesini istediğine inanıyorum.” Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de ‘Ağustos ayını beklemeden’ telefon görüşmesi yaptı ve ilgili adımların atılabileceğine dair açıklama yaptı. (DIŞ HABERLER)

habertillo.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu