Haber

Putin, Rusya ile ABD arasındaki Yeni START anlaşmasını askıya alan yasayı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ABD ile kıta ortası nükleer balistik füze yeteneklerini kısıtlamayı amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasına (START) katılımını askıya alan yasayı imzaladı.

Rusya Devlet Hukuk Bilgi Sisteminde yayınlanan Putin imzalı yasaya göre Rusya ile ABD arasındaki New START anlaşması askıya alındı.

Yasaya göre, ülkenin antlaşmaya yeniden katılma kararı Rusya Devlet Başkanı tarafından alınabilir.

Vladimir Putin, 21 Şubat’ta Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya’nın ABD ile New START anlaşmasına katılımını askıya aldıklarını açıklamıştı.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Devlet Duması da 22 Şubat’ta bu anlaşmayı askıya alan yasayı kabul etti.

ABD’nin 1991 yılında Sovyetler Birliği ve 1993 yılında Rusya Federasyonu ile imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarının (START 1 ve START 2) devamı olan “Yeni START” anlaşması, iki ülke arasında yürürlükte olan son nükleer anlaşmadır. Washington ve Moskova.

Anlaşma, uzun menzilli nükleer savaş başlıkları ve füzelere kısıtlamalar getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık sözleşme 5 Şubat 2021’de sona ermişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, anlaşmayı 5 yıl süreyle uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzaladı. ABD yönetimi de anlaşmayı uzatma kararını 5 Şubat 2021’de açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu