Dünya

Erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda meme kanseri

Kansere dikkat çekmek için her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri düzenlenmektedir. Kanser türlerinin genetik altyapısını inceleyen nanoteknoloji yardımıyla kişiye özel tedavi stratejileri geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüten İstinye Üniversitesi (İSÜ) Biyomedikal Mühendisliği. Öğretim Üyesi Polen Koçak, kanser tedavilerinde gelinen son noktayı değerlendirdi.

Türkiye’de kanser görülme sıklığının dünyadan fazla olduğunu vurgulayan Koçak, “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda meme kanseri ilk sırada yer alıyor.”

Kanser hem dünyada hem de Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Tüm dünyada kanser hastalığına dikkat çekmek ve erken teşhisin değerini vurgulamak için 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak çeşitli etkinliklerle anılıyor.

İstinye Üniversitesi (İSÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Polen Koçak, 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle kanser tedavilerinde gelinen son noktayı değerlendirdi.

Hedefe yönelik tedaviler geliştirmek için yeni sistemler geliştiriliyor

ISU laboratuvarlarında sağlık sektörüne yönelik özel analizler yerine bilimsel altyapı ile desteklenen kişiye özel tedavi stratejileri üzerinde çalışan ISU Biyomedikal Mühendisliği, kanser türlerinin genetik altyapısını çeşitli teknolojilerle inceleyen nanoteknoloji yardımıyla kişiye özel tedavi stratejileri geliştirme çalışmaları yapmaktadır. bu amaç Öğretim Üyesi Polen Koçak, kanser tedavilerine ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Kanser tedavilerinde gelinen en değerli nokta, kişiye özel ilaç uygulamalarının kanser hastalarına uygulanmasıdır. Araştırmacılar, kişiselleştirilmiş kanser tedavisi stratejileri geliştirmek için çeşitli taktikler üzerinde çalışıyorlar. Bunlar, farklı kanserlerde mümkün olduğu kadar çok genetik mutasyonun tanımlanmasını, tümörleri sıralamak için daha hızlı ve daha etkili teknikleri ve hastaları daha doğru bir şekilde eşleştirmek ve daha hedefe yönelik tedaviler geliştirmek için yeni yöntemleri içerir. Bu araştırmayı ve ileri teknolojileri bir araya getirmek, tedavisi zor hastalar için potansiyel bir umut sunuyor.”

Türkiye’de kanser insidansı dünya insidansından daha yüksektir

Türkiye’de kanser görülme sıklığının dünyadaki görülme sıklığının üzerinde olduğunu belirten Koçak, kanser bilgileriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün son istatistiki verilerine göre Türkiye’de kanser görülme sıklığı dünya görülme sıklığının bir ölçü üzerindedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu Batı Asya bölgesinin ortalama kanser insidansı Türkiye ortalamasının altındadır. Orta ve Doğu Avrupa ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde kanser vakaları ülkemize göre daha yüksektir. Türkiye’de 2017 yılında yaşa standardize kanser oranı erkeklerde 259,2 iken kadınlarda 187,0 (100.000’de) oldu. 2017 yılı kanser istatistiklerine göre ülkemizde toplam 180.288 kişiye kanser teşhisi konulduğu iddia edilmektedir. Akciğer kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir. Erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı kanserler arasında tütün kullanımına atfedilen vaka sayısının 16.781 olduğu varsayılmaktadır ve tütüne bağlı kanserler erkeklerde değerini korumaya devam etmektedir. Kadınlarda en sık görülen meme kanseri türüdür. Her dört kadın kanserden biri bu cinste kalıyor ve bir yılda toplam 19 bin 211 dişiye meme kanseri teşhisi konuldu.”

Akciğer kanseri olan hastaların yarısından fazlası ileri evrede teşhis ediliyor

Akciğer kanseri hastalarının yarısından fazlasının ileri evrede teşhis edildiğine işaret eden Koçak, “Obeziteye atfedilen olay sayısının toplamda 6 bin 707 civarında olduğu varsayılıyor. Obezitenin neden olduğu kanserler en çok kadınları etkiliyor. Kolorektal kanser hem erkeklerde hem de kadınlarda üçüncü sırada yer almaktadır. Lösemi, çocukluk çağı kanserlerinde en sık görülen kanser türüdür. 15-24 yaş grubunda erkeklerde testis kanseri, kadınlarda tiroid kanseri ilk sıralarda yer alıyor. Akciğer kanserinde hastaların yarısından fazlası ileri evrede teşhis edilir. Meme kanserinin sadece yüzde 11’i uzak evre kanser olaylarından oluşuyor. Kadın kanserleri olan rahim korpusu ve rahim ağzı kanserlerinin çoğu erken evrede yakalanıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu