Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Depremde yıkılan binaların yüzde 98’i 1999 depreminden önce inşa edildi

Kahramanmaraş depremlerinin ardından 10 ilde yaşanan büyük yıkımın ardından dün ilk Kabine toplantısı AFAD genel merkezinde yapıldı.

“1999’DAN ÖNCE BİNALARIN YÜZDE 98’İ YIKILDI”

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son afette yıkılan tüm binaların yüzde 98’inin 1999 yılından önce yapılmış olması, yapı standartları ve denetimler konusunda ne kadar yol kat ettiğimizi gösteriyor, aynı zamanda şunu da hatırlatıyor: işi daha sıkı tutmamız lazım.Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ’miz tarafından konut ve il hazırlıklarına başlandı.Kaybedecek bir dakikamız olmadığının bilinciyle hemen inşaat çalışmalarına başlayacağız. hasar tespiti tamamlanan her yerde.Mevcut duruma göre Mart ayının prestijiyle 30 bin konutun inşaatına hızla başlayabiliriz.” dedi.

“47 BİN BİNADA 211 BİN KONUT YIKILDI”

Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Enkaza dönen 19 binden fazla binadan 15 bininin müdahalesi tamamlandı. Şimdiye kadar deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binada 1 milyon 850 bin konut ve iş yeri, Cumhurbaşkanlığı tarafından incelendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, ilk belirlemelere göre, “Deprem bölgesindeki 47 bin binada 211 bin evin yıkıldığı, hemen yıkılmak üzere olduğu ve ağır hasarlı olduğu belirlendi. Bir hafta içinde tamamlanacak olan hasar tespit çalışmaları tamamlandığında kesin rakamlar ortaya çıkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu